top of page

Cамонавіювання проти безсоння – ефективно і без пігулок

 

 

Безсоння – проблема, стара як світ і написано про нього багато загалом правильних і цікавих статей. Але воно все одно лишається проблемою. Навіть, якщо ви притримуєтесь всіх рекомендацій, наведених в цих статтях. Навіть, якщо ви не невротик чи іпохондрик, схильний до неврозу, і загалом цілком збалансована людина, ви можете подивитись увечері надто емоційний і хвилюючий фільм чи попасти в другій половині дня в стресово-емоційну ситуацію на роботі і все… Виявляється, цього достатньо. Ви лягаєте спати, а думки рояться і рояться і немає їм кінця-краю. Минає година, друга, а сон все не приходить, ви крутитесь з боку на бік і так може тривати всю ніч. А вранці в такому розбитому стані йти на роботу, яка, можливо, вимагає значної концентрації розумових зусиль та максимального зосередження – це катастрофа.

Отже, на перший погляд, безсоння – стан організму, який наш розум змінити не в змозі. Але це тільки на перший погляд. Невеликий підготовчий період для тренувань і ви вирішите цю проблему. Головний інструмент для цього – самонавіювання. Тільки не спішіть. Якщо ви ляжете в ліжко, закриєте очі і будете повторювати: «Я засипаю, я поринаю в глибокий і міцний сон і т.п.», боюсь у вас нічого не вийде. Тому, що пробувати заснути за допомогою певного повтору думок все одно, що пробувати гасити полум’я, хлюпнувши в нього відро бензину.

Вирішенням проблеми буде релаксація – максимальне розслаблення, що поступово переходитиме у сон. Релаксацією ми охопимо все тіло і навіть наш мозок. Отже, вчимося розслаблятися.

Займіть положення, максимально зручне для вас, краще лягти на ліжко на спину, руки та ноги спокійно лежать вздовж тіла. Вчимося розслаблятися. Закрийте очі, подумки детально пройдіться по всім частинам свого тіла і дайте їм команду розслабитись. Ось як повинно виглядати навіювання , наприклад, відносно вашої правої руки: «Моя права рука розслаблена, напруження в ній відсутнє повністю, вона лежить вільно і спокійно, всі мускули в ній розслаблені». Якщо відчуваєте, що розслаблення не досягнуте, деталізуйте навіювання: пальці, кисть, передпліччя, плече: «Розслаблені, ненапружені і т.д.». Необхідно досягати такого рівня розслаблення, щоб ваша піднята та кинута сторонньою людиною рука падала абсолютно розслаблено, як мотузок. Після розслаблення рук, переходьте до ніг, живота, грудної клітки. Контролюйте та відчуйте це розслаблення.

Для особливо зажатих людей, яким складно розслабитись, корисно в процесі навіювання вставляти в наведені вище формули розслаблення рахунок від одного до десяти та подумки мати на увазі: «На рахунок десять мій орган чи частина тіла розслабиться повністю». Якщо вам важко зосередитись, промовляйте формули навіювання вголос. При успішному закінченні процесу релаксації ви уявляєте себе рідиною, що в оболонці вашої шкіри розтеклась по ліжку.

Після досягнення повного розслаблення, переходимо до фази занурення в сон. Для цього оберіть позу, в якій ви любите засинати. Далі уявімо поверхню лобової частини півкуль вашого головного мозку, відчуємо їх  і пробуємо перенести на них те розслаблення, якого ми добились у всьому тілі. Виконаємо це без словесних формул, на рівні уяви та відчуттів. Якщо ви все зробили вірно, всі думки, які вам надоїдали, в цей момент затихнуть і відсунуться на далекий план. Не повертаємось до цих думок! Далі постараємось утримати відчуття розслаблення і поширити його на всю поверхню (кору) головного мозку. Якщо це вдасться, ви поступово поринете в сон.

Якщо ні, і думки, що не давали вам спати, активізуються, знову пробуємо розслабити лобову частину  мозку і утримати це відчуття. Після цього подумки пройдіться по всім мускулам вашого тіла, мускулам ніг, рук:  вони спокійні, розслаблені.

Звичайно, описана процедура використовується тільки тоді, коли ви маєте проблеми з засинанням. Після кількаразового успішного застосування методу процедуру навіювання можна починати зразу з моменту розслаблення поверхні лобових частин мозку і в такому вигляді вона займає 1-2 хвилини.

Описана методика ефективна як при розладах засинання, так і при передчасних пробудженнях чи пробудженнях посеред сну. Її використання не звільняє вас від необхідності дотримуватись загальних рекомендацій для людей, що погано сплять:

-        не перевтомлюватись,

-        намагатись лягати спати в один і той же час,

-        не допускати різких змін протяжності сну, не пересипати свою норму,

-        виходити перед сном на неспішну прогулянку на свіжому повітрі,

-        мінімізувати активну діяльність перед сном,

-        уникати перегляду ввечері гостросюжетних телевізійних передач та фільмів,

-        спати на не надто м’якому ліжку.

Результати тестування методики. Я не відношусь до людей з гарним сном. Під час  навчання в інституті, в період написання дипломної роботи лягав о дванадцятій, а засипав близько третьої ночі і так протягом місяця. Хвилювався, хоч і робота була в порядку і вчився гарно та й захистив в роботу на «відмінно».

А зараз, перед співбесідою на потенційній роботі з дуже солідною зарплатою, зміг нормально заснути, використовуючи самонавіювання. Правда, декілька раз просипався вночі, але так само з самонавіюванням швидко засинав. Через деякий період використання методики процес засинання взагалі поступово нормалізується і до самонавіювання потрібно буде звертатись все рідше та рідше.

 

Запитати автора можна по адресі vicgo50@gmail.com

 



 

bottom of page